Puidust lõikelaua ABC


Sageli, kui soovitakse soetada endale lõikelauda, esitatakse küsimus- kas valida puidust või plastikust lõikelaud.
Meie ütleme, et õige on ikka puit, sest puit on soe ja sõbralik materjal, käega hea katsuda ning silmale ilus vaadata.
Kui olete otsustanud valida puidust lõikelaua, siis jätke kõrvale õhukesed vineerist variandid, sest need muutuvad pesemisel peagi kasutuskõlbmatuks. Soovitame lehtpuust valmistatud lõikelaudasid nagu näiteks tamm, saar, pihlakas, kask ja ka miks mitte ka vaher.  Meie valmistame oma lõikelauad tammest, kasutades selleks kvaliteetseid tamme liimpuitkilpe.

Kuidas siis neid hooldada, et nende ilus välimus säiliks kaua? Selles on küsimus!
Hooletu või puuduliku info tõttu muutuvad puidust lõikelauad kiiresti ja suure tõenäosusega kergelt öeldes “koledaks” ja teeb meele kindlasti väga kurvaks. Ning tihti võib lõikelaud muutuda n-ö koledaks just meie enda käitumise tagajärjel, mida põhjustab teadmatus.

Siinkohal tuleme Sulle appi ning toome välja mõned punktid/nõuanded, nn puidust lõikelaua ABC, mida Sa peaksid teadma puidust lõikelaua kohta:

  1. puust lõikelaud on poorne, mis tähendab, et sellele kulub ära kaitsekiht, mis ei laseks igal toidumahlal puitu imbuda. Toidumahladest tekivad plekid, lõikelaud võib koolduda ja jäägid puidus võivad hakata ka toidu maitset mõjutama. Selle vältimiseks tasub puidust lõikelauda võimalusel korra kuus õlitada: vala lõikelauale õli ja nühi see puhta käterätiga või ka svammiga sisse. Lase paar tundi seista ja kuivata liigne õli  näiteks pabersalvrätikuga ära. Õlitamine muudab puidu veekindlamaks ja kiiremini kuivavaks (ning kindlasti ka hügieenilisemaks!). Samuti ka kriimustustele-sisselõigetele vastupidavamaks. Mingil juhul ei tohi aga õlitamiseks pruukida tavalist toiduõli, mis sõltumata kvaliteedist ja hinnast ajapikku ikkagi räästub ja omandab halva lõhna. Me soovitame õlitamisel kasutada näiteks külmpressitud linaõli, millega me oma lõikelaudasid ka viimistleme või siis mõnda muud puiduõli, mis sobilik toiduga kokkupuutumisel.
  2. hea alternatiiv linaõli asemel on ka kookosõli kasutamine. Võta väike kogus kookosrasva, soojenda käte vahel või sulata 15 sekundit mikrolaineahjus, kanna rätikuga see lõikelauale. Lase üleöö seista ning eemalda üleliigne õli laualt. Vajadusel korda seda.
  3. lõikelaua pesemisel ei tohiks kasutada traatharja või karedat pesukäsna. Kuigi need võivad sobida mustade pottide ja pannide puhtaks hõõrumiseks, on need lõikelaua jaoks liialt abrasiivsed, lõhuvad selle pealispinna ja teevad õlitamise mõttetuks. Pese lõikelauda alati pesulapi või pehme käsnaga!
  4. lõikelaua eluiga aitab kenasti hoida ka see, kui lõikumisel kasutatakse piisavalt teravaid nuge. Nüri nuga nõuab jõulisemat kohtlemist ja seeläbi saab ka lõikelaud rohkem kannatada. Seetõttu aga jäävad bakterid väikestesse vagudesse pesitsema ja liiguvad sealt toidu külge edasi. Selleks, et aru saada, kas Sinu nuga on piisavalt terav, proovi lõigata näiteks tomatit või ka paberit. Kui tomati lõikamisel tuleb sirge viil ning nuga läbib kergelt tomati, on tegemist terava noaga. Kui aga viilutamine osutub noaga keeruliseks, on Sinu nuga nüri ja vajab teritust.
  5. lõikelaud on köögis üks kõige räpasemaid esemeid ja kuigi paljud seda ei tee, peaks lõikelauda pesema peale IGAT kasutuskorda. Pese seda kuuma vee ja nõudepesuvahendiga ning loputa korralikult puhtaks. Soovitame mitte kasutada näiteks Fairy’t või muid kemikaale täisolevaid vahendeid, vaid kasutage rohkem “öko” märgistusega tooteid, sest fairylaadsed nõudepesuvahendid jätavad oma jälje ka pärast mitmendat loputuskorda ning pole ju hea teada, et sööd sisse toitu koos Fairy’ga.
  6. kui oled hakkinud toorest liha, võid seda puhastada ka lahjendatud valgendiga (valge äädikaga), kuid seejärel loputa lõikelaud eriti hoolsalt kuuma veega puhtaks. Pärast pesemist pane lõikelaud püstiselt õhu kätte kuivama või kuivata kohe köögirätikuga see kuivaks. Ära jäta seda niisama vedelema, sest laua alla jäänud niiskuses on bakteritel eriti mõnus vohama hakata. Üldiselt soovitame hoida eraldi liha ning köögiviljade lõikelauad.
  7. mõni toit määrib lõikelauda rohkem kui teised. Kui granaatõunast või punapeedist on jäänud lõikelauale tugevad punakad plekid, saad neist lahti, kui teed plekkidele “suurpuhastust”. Raputa lõikelauale meresoola ja hõõru see sidruniviilu abil laiali. Sidrunimahl desinfitseerib ja eemaldab ebameeldiva lõhna, sool omakorda aitab mustust maha hõõruda. Samuti aitab plekke eemaldada ka soodapasta. Pasta tegemiseks vajad 2tl söögisoodat, 1tl soola, 3tl kuuma vett. Sega koostisosad pastalaadseks ning kanna plekkidele.
  8. kui soovid, et Sinu puidust lõikelaua ilus välimus säiliks kauemalt kui paar kuud, siis võid enne õlitamist lõikelaua üle käia ka äädikaga ning seejärel asu õlitama. Vaata täpsemalt siit kuidas seda teha.
  9. Puit on väga kapriisne materjal, mis liigse niiskuse või ka kuivuse korral hakkab n-ö mängima. Tal võib tekkida tuju minna kaardu, kõveraks või siis ka paisuda liigse niiskusega. Seetõttu selle ennetamiseks katsu vältida liigniiskeid kui ka -kuivi kohti. Kindlasti ära jäta lõikelauda kraanikaussi ligunema, ära pane lõikelauda kindlasti ka nõudepesumasinasse, sest nõudepesumasina kuum vesi ja õhk võivad lõikelaua ära rikkuda ning selle eluiga kindlasti poole võrra kui mitte ka rohkem lühendada. Meie kasutame liimpuitkilpe, mis ei tohiks “mängida”, kuid kui ka meie lõikelaud jätta ligunema kraanikaussi või üldse teda halvasti liigniiskuse kui ka -kuivusega kohelda, võib ka tema kaardu minna.
  10. kui oled tellinud lõikelaua, millel on ka graveering, siis soovitame lõikamiseks kasutada teist poolt, kus graveeringut ei ole. Miks? Sest ajapikku võib lõikamine graveeringu rikkuda. Kui kasutad lõikamisel teist poolt, kus graveeringut pole, on tagatatud sinu graveeringu pikk iga.

Need olid meiepoolsed soovitused Sinu puidust lõikelaua heaolu tagamiseks. Kui hoolitsed oma puidust lõikelaua eest vastavate nõuannete või ka juhiste järgi, on tagatud Sinu puidust lõikelaua kaunis välimus ning pikk iga. Meie rahul ja Sina rahul!

NB! Oleme esimesed Eestis, kes lihtsalt ei müü oma lõikelaudu, vaid paneme iga lõikelaua tellimusega kaasa ka hooldusjuhendi, et tagada Sinu lõikelaua ilus välimus ja eluiga pikemaks ajaks.