PUUDE KUNINGAS TAMM

Meie vaieldamatu lemmik puuliik on kahtlemata harilik tamm (ladina keeles Quercus robur L). Meie arvates on tamm äärmiselt ilusa mustriga ning mis on väga vastupidav, tugev. Tamme peetakse lausa ka tormikindlaks puuks, sest tammel on võimas juurestik, mis kuivades kasvukohtades võib ulatuda kuni 10 m sügavuseni.
Meie jaoks ongi ta puude kuningas ning vahel lausa teeb meele kurvaks, kui keegi ei oska teda hinnata. Me aga suhtume tamme suure austusega juba seetõttu, et tamm kasvab väga kaua. Seetõttu ongi meil kindel põhimõtte, et tamme materjali tuleb suhtuda väärikalt ja temast tulekski teha midagi väärikat, et ta elaks edasi ka siis, kui ta on juurteni maha lõigatud.

Üldiselt on tamm vanadele eestlastele tuntud kui püha hiiepuu. Tammede all toimusid suured rahvakogunemised, peeti nii sõjaplaane kui pidusid. Tammed pakkusid kaitset ja andsid muudki kasulikku. (allikas)

Oleme eritellimustena valmistanud tammest kaste ka ja peab mainima, et tulemus on ikka väga-väga ilus! Hiljuti just valmistasime sellise väiksema hoiukasti. Kas ta pole mitte ilus?! Kast läheb kingituseks ühele väga andekale kullassepale sünnipäevaks.

Kusjuures tamme perekonna nimetus Quercus tuleb keldikeelsetest sõnadest quer, mis tähendab “ilus” ja cus, mis tähendab “puu” ja liiginimetus robur ladinakeelsest sõnast rubur, mis tähendab “võimu”. Ehk siis ladinakeelse nimetuse eestikeelne vaste ongi “ilus võimas puu”, mis meie arvates ongi väga õige nimetus nii väärikale puuliigile. (Vikipeedia, 2017)

Meie tooted

Ausalt öeldes kui oleks võimalik, siis valmistaksime kõik oma kastid vaid tammest, kuid kuna lehtpuu on raskem kui okaspuu, kasutame oma täispuitkastide valmistamiseks ikkagi okaspuitu, et meie kaste jõuaksid kanda ka lapsed. Õnneks aga saame kasutada oma lemmik puuliiki ikkagi oma toodete valmistamisel. 

Nimelt juba meie tegevusaastate algusest alates oleme kastide kõrvalt valmistanud ka lasergraveeringutega tammest lõikelaudu. Huvitav on, et kui paljud teised puud kaotavad vees ligunedes suure osa oma väärtusest, siis tamm muutub vees üha hinnalisemaks: ta muutub peaaegu mustaks, ilus muster tuleb veel paremini nähtavale ja puit muutub ülikõvaks ning miski ei suuda talle enam kahju tekitada. Võib öelda, et see on ka üks põhjustest, miks meie lõikelauad on tammest.

#mgloikelauad

Algselt graveerisime küll väikse lasermasinaga, kuid teadsime juba äriplaani kirjutades, et selle masina peame kindlasti peagi ümber vahetama, sest väikse lasermasina tootlikkus oli liiga väike, kuid jällegi alguses ajas oma asja täitsa ära. Kui tammest lõikelauale lisada graveering ning see omakorda õlitada lehtpuudele (okaspuu muudab kollaseks) mõeldud linaseemneõliga, on tulemus meie arvates äärmiselt ilus ning on ka rustikaalse välimusega nagu meie kastid. Seetõttu sobituvadki meie kastid ja meie lõikelauad omavahel väga hästi kokku ning on ideaalne kombo kaunistama igat kodu.
Lisaks lõikelaudadele oleme valmistanud just hiljuti ka oma majalambi tammest, mis tänu oma soojale valgusele toob kindlasti palju hubasust ja soojust Sinu koju! Samuti oleme valmistanud ka võtmenagisid tammest.

#mgmajalamp

Tamm sirgub

Tamm kasvab väga aeglaselt, tema aastarõngad tulevad eriti selgelt esile  ning ilmselt on see ka üks põhjustest, miks me teda hindame. Me ei saa aru, miks paljud oma kodude või maakodude ümbruses olevad terved põlispuud- tammed- maha saevad. Meie arvates annavad taolised puud just kohale, kodule oma olemasoluga hinge ja teebki kohast palju hubasema ja kodusema koha. Seetõttu me ka oma maja juures kõik olevad tammed alles jätsime- nii kõrged ja vanad kui ka noored ja alles põlvedeni sirgunud.
Harilik tamm kasvabki üldjuhul 30-35 meetri kõrguseks ja elab kuni 1000 aastaseks- mitu-mitu inimpõlvkonda. Eesti teadaolev vanim ja ühtlasi jämedaim puu on Tamme-Lauri tamm, mis kasvab Võrumaal Urvastes Tamme-Lauri talu juures. Puu vanuseks on mõõdetud 680 aastat ja ümbermõõt rinnakõrguselt on 825 cm. Seda puud on kujutatud ka Eesti 10-kroonisel rahatähel. Urvaste vallas kasvab ka Eesti jämeduselt teine tamm – Mäe-Lehtsoo tamm. (Vikipeedia, 2017)

Stas Ovsky

Sümboolika ja mütoloogia

Inglismaal on tamm kujunenud monarhismi sümboliks. Rohelised tammelehed Albu valla vapil viitavad tammele. Tammelehed viitavad ka Albu mailt võrsunud A.H. Tammsaarele, Eesti ühele nimekaimale kirjanikule. Eesti NSV-s oli roheline tammeleht looduskaitsemärgil. Eestis on tammeleht looduskaitse sümbol. Looduskaitsealuste objektide juurde paigaldatud tutvustavatel siltidel kujutatakse püstist rohelist tammelehte.

Tamme on peetud mütoloogias austatuimaks ja kuninglikumaks puuks ning koguni inimkonna isaks. Kuninglikkus tuleneb tamme seostatusest peajumalatega, nagu näiteks Zeus, Jupiter, Odin. (Vikipeedia, 2017)

Meie EV100 kastide sarja üks kast on “Tamm”, mille sümboliteks on tammetõru ja tammelehed

Veel lisa

Lugesin hiljuti raamatust “Tervislik kodu” puuliikide kohta ning seal oli esindatud ka tamm. Raamatus oli kirjeldatud tamme kui mehelikku jõudu ja tuge, mis sümboliseerib küllust, viljakust ja pikka iga. Tamme vägi pidavat õpetama visadust ja vastupidavust ning seda, et tõeline elujõud avaldub rõõmu kaudu. Suure tamme all istumine aitab leida sisemise rahu ja kasvatada sisemist jõudu.
Lisaks olid antud ka järgmised soovitused:

  1. hoia kodus jaanipäeval punutud tammepärga, et kaitsta oma kodu võõra kadeduse ja vihkamise eest;
  2. kanna kaitseks pahanduste ja haiguste eest kaasas tükikest tammepuud või tammetõrusid ning
  3. aseta tammetõrusid ka kodus aknalauale, et meelitada ligi küllust ja õnne.

Kas seda uskuda või mitte, on iga inimese enda asi.

Mina aga pistsin küll tammetõru endale kotti.

Mida Sina arvad tammest ning kas Sinu kodus leidub midagi, mis oleks tehtud tammest?